Ekološki pojmovi - ukratko

EKO DIZAJN:

Procedura u cilju razmatranja uticaja na životnu sredinu od početka stvaranja nekog proizvoda, a sa ciljem da smanji svoj ekološki otisak. Sve komponente su uključene (korišćenje materijala, kraj životnog ciklusa proizvoda, transport, proizvodnja...) i mogu znatno uticati na dizajn proizvoda ili čak na proizvodni proces.

EKO OZNAKA:

Japanska eko etiketa za pisaći pribor (Evropska eko etiketa je “Eco-Label Environment”). Stvorena 1995. godine, što je među najstarijim eko-sertifikatima za našu kategoriju proizvoda. Predstavlja reper u oblasti pisaćeg pribora posebno po nametanju korišćenja recikliranih materijala. Svi proizvodi BEGREEN asortimana striktno se pridržavaju ECOMARK kriterijuma.

ISO 14001:

Standard koji se odnosi na ekološki menadžment kompanija. To uključuje mjerenje kompanijinog uticaja na životnu sredinu, uspostavljanje ciljeva za unapređenje i mjerenje njihove uspješnosti. Ova sertifikacija je obnovljiva svake dvije godine i zahtjeva kontinuirano poboljšanje uticaja na životnu sredinu od strane kompanije. Ovaj standard se ne odnosi na proizvode, već posebno na proizvodni proces.

MÖBIUS KRIVA

Još od 1970. godine, ovaj simbol je korišćen da informiše ljude da li se proizvod može reciklirati (jedna kriva) ili da li sadrži reciklirane materijale (kriva + procjenat recikliranog materijala). Korišćen širom svijeta, pruža svakom od nas tačno i lagano razumjevanje informacije o ekološkoj prirodi proizvoda.

POGODNO ZA RECIKLAŽU:

Proizvod se smatra mogućim za reciklažu ukoliko materijali od kojih je napravljen mogu biti prerađeni kroz proces reciklaže.Danas u Evropi, ne postoje olovke pogodne za reciklažu. Posle sortiranja kućnog otpada, samo “boce” (boce vode, mlijeka, sokova, deterdženata...) su pogodne za reciklažu u smislu plastičnih materijala. Da biste saznali ukoliko je proizvod pogodan za reciklažu, jednostavno pogledajte da li je Möbius Curve (bez procenta) prisutan na ambalaži proizvoda.

RECIKLIRANO:

Reciklirani materijali su materijali koji dolaze iz drugih proizvoda i koji su bili prerađeni da bi se mogli koristiti u novom proizvodu. Korišćenje recikliranih materijala omogućava da se izbjegne korišćenje sirovina dobijenih upotrebom fosilnih goriva. U našem slučaju, reciklira se plastika. Pošto se plastika pravi 99% od nafte, korišćenjem reciklirane plastike izbjegavamo upotrebu ove energije zato što znamo da su svjetske zalihe pri kraju. Da bi se saznao procenat sastava recikliranog materijala u proizvodu, jednostavno se može pogledati u Möbius Curve i procenat pored. Izračunavanje procenta recikliranog materijala u našim proizvodima isklučuje uloške, tintu, gumice i mine (u slučaju tehničkih olovaka).